87.Akademi Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Ve beklenen gün geldi. Oscar ödülleri sahipleriyle buluştu!

Hanife’yle beraber gece boyu heyecanla töreni takip ettik. Sıcak sıcak da kazananları ekleyeyim. Ben 24 kategoriden 18′i için tahminlerde bulundum, bu 18 kategorinin 16′sını doğru tahmin etmişim. En iyi özgün müzik kategorisinde yanılmış olmak mutlu etti.

İşte 87.Akademi Ödülleri’nin sahipleri:

En İyi Film
Birdman

En İyi Yönetmen
Alejandro González Iñárritu | Birdman

En İyi Erkek Oyuncu
Eddie Redmayne | The Theory of Everything

En İyi Kadın Oyuncu
Julianne Moore | Still Alice

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
J.K. Simmons | Whiplash

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Patricia Arquette | Boyhood

Continue reading

Oscar’a Doğru/Tahminlerim

Oscar törenine bir gün kala tahminlerimle sizlerleyim!

Her kategori için 3 ayrı seçenekle değerlendirme yaptım. Fakat belirtmem gereken bir nokta var; ‘yabancı dilde en iyi film’ adaylarından sadece Ida ve Tangerines’i izledim. O sebeple o kategoride tahminde bulunmaktan kaçınıyorum. Ve ‘en iyi animasyon’, ‘en iyi belgesel’, ‘en iyi kısa film’, ‘en iyi kısa animasyon’, ‘en iyi kısa belgesel’ kategorilerinin adaylarını da izleyemedim. O kategorilerde de bir fikir sunmayacağım. Yazımın başında tüm bunların benim tahminlerim olduğunu, sinema alanında engin bilgilere sahip olmadığımı belirteyim de sonra vakit çalma olmasın. Beğenmeyen okumasın, ben burada bunları yazarken keyif alıyorum. 1 kişi de okusa 100 kişi de okusa, okuyan kişi/kişiler değerlidir benim için. Sizler de tahminlerinizi yazarsanız fikir alışverişinde bulunuruz. Ne güzel olur. :)

En İyi Film 

Kim alır: Birdman

Kim almalı: The Grand Budapest Hotel

Sürpriz: Whiplash

En İyi Yönetmen

Kim alır: Alejandro González Iñárritu | Birdman

Kim almalı: Alejandro González Iñárritu | Birdman

Sürpriz: Richard Linklater | Boyhood

En İyi Erkek Oyuncu

Kim alır: Eddie Redmayne-The Theory of Everything

Kim almalı: Eddie Redmayne-The Theory of Everything

Sürpriz: Michael Keaton-Birdman

Continue reading

Oscar’a Doğru/Kısa Kısa

Selamlar!

Hala ‘Selma’yı izleyememiş olmanın etkisiyle diğer filmleri yazmak istedim, zira Oscar’a az zamanımız kaldı. Selma’nın sadece en iyi film ve en iyi özgün şarkı dallarında aday olması favorilerimi bile etkilemeyeceği için onu atlayıp diğer filmlere geçmekte sakınca bulmuyorum. Hala bir umudum var umarım törenden önce izleyebilir ve görüşlerimi sizinle paylaşabilirim. Artık son günlerdeyiz, şimdi kısa kısa izlediğim diğer filmlerden bahsedeceğim. Sonrasında cumartesi günü favorilerimi paylaşacağım. Birkaç dal dışında hepsi hazır ve nazır paylaşılmayı bekliyor. :)

Gone Girl: Benim çok sevdiğim ve tek bir adaylık verilmesine anlam veremediğim bir film Gone Girl. American Sniper yerine aday olabilirdi, hatta başka birkaç dalda aday olup en azından bir ödül çıkarabilirdi. Bence ortada büyük bir haksızlık var. Gone Girl’in tek adayı Rosamund Pike muhteşem bir performans sergilemiş ama karşısında çok güçlü bir rakibi var. O sebeple üzgünüm ki Gone Girl geceden ödülsüz ayrılacak.

Nightcrawler: Nightcrawler genel olarak bana hitap etmeyen bir film ama Jane Gyllenhaal ve Rene Russo’nun oyunculukları oldukça güzeldi. Rene Russo en iyi yardımcı kadın oyuncu adayı olsa desteklediğim isim kesinlikle o olurdu.

Continue reading

Ve Nihayet: ‘Beş Kardeş’

beş kardeş afişOnur Ünlü’nün benim için nasıl farklı bir yerde olduğunu bilirsiniz. Kadro bir yana sadece Onur Ünlü bile ‘Beş Kardeş’i heyecanla bekletebilirdi. Sıfırdan bir kadro bile bu kadar heyecanlandıracakken rüya gibi bir oyuncu kadrosu kalbimi nasıl attırıyor bir düşünün.

Çok acıdır ki Onur Ünlü televizyonda etkiyi Leyla ile Mecnun’la sağladı. L&M öncesinde ‘Beş Kardeş’ yapılmış olsa ilk andan bu kadar dikkati çekmezdi. Yine bir kamu spotuyla yazıya başlayacağım ve Onur Ünlü’nün sinema filmlerini lütfen izleyin diyeceğim. Leyla ile Mecnun’a odaklanıp Beş Kardeş’i anlamaya çalışmayın, bir bütün olarak ele alın.

İlk bölüm 16 Şubat 2015 tarihinde başladı. Bana göre yanlış bir gün tercihiydi, ilerleyen zamanlarda gün ya da saat değiştirilmeye kalkarsa şaşırmam, güne bağlı itiraz da etmem. Çünkü daha yüksek reytingler alınabilecek günler olduğunu düşünüyorum. En basitinden Poyraz Karayel pazartesiye çekilip Beş Kardeş çarşamba yayına alınabilirdi. Pazartesi günleri Beş Kardeş için doğru bir yayın günü değil. Umarım reytingler muhteşem gelir, sıkıntısız bir yayın hayatı atlatılır.

Continue reading

‘Aşk Yeniden’den Sıcacık Bir Merhaba!

aşk-yeniden-2-sonUzun zamandır bu kadar sıcacık fragmanlar izlememiştim. İtiraf ediyorum, Özge Özpirinçci ve Buğra Gülsoy isimlerini duyunca bir ‘acaba’ demiştim. Özge Özpirinçci’nin inanılmaz bir ekran enerjisi olduğuna inanırım, izlemekten çok keyif alırım ama Buğra Gülsoy nerede oynarsa oynasın oyunculuğunu beğenmeme rağmen ilk etapta ‘acaba’larımın hedefi olmuştur. Bu demek değil ki oyunculuğunu sevmiyorum, aksine oldukça başarılı buluyorum ama karakterine inanmam biraz zaman alıyor. Fakat Aşk Yeniden’le beraber bu tutumumu yerle bir etti Buğra Gülsoy. Kendisinden çok özür diliyorum, Fatih karakterine ba-yıl-dım!

Aşk Yeniden’in fragmanları beklediğimden daha sıcak, daha samimi geldi. Çok iyi dizi fragmanları hazırlanmış, aynı kalitede de bir bölüm sunmuşlar. Fragmanları izlediğimde Özge Özpirinçci ve Buğra Gülsoy’un çok iyi bir uyum yakaladığını, senaryo sıkıntısız olursa unutulmaz bir romantik komedi olabileceğini düşünürdüm, yanılmamışım. Eksikleri yok mu, tabii ki var. Ama ilk bölüm için oldukça normal, ilerleyen bölümlerde toparlarlar diye umuyorum.

Continue reading

68.BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

BAFTA ödülleri sahiplerini buldu! Oscar’a doğru yol aldığımız şu günlerde bu yıl 68.si düzenlenen BAFTA kazananların listesini paylaşırken biraz da kazananları yorumlamak istiyorum. Hemen hemen favorilerimi de belirlemiş bulunmaktayım, acaba sizler kazananlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

En iyi film: Boyhood

En iyi filmde Boyhood’u desteklemediğimi biliyorsunuz, hatta Boyhood’u sevmediğimi de fakat bu Boyhood’un Oscar’ın en güçlü adayı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Fakat benim hala umudum var. :)

En iyi yönetmen: Richard Linklater-Boyhood

Richard Linklater’ın ödülü de beni şaşırtmadı. Fakat Oscar kulvarında baktığımızda Alejandro González Iñárritu, Wes Anderson ve Richard Linklater’ın hala birer rakip olması oldukça sevindirici.

En iyi kadın oyuncu:Julianne Moore-Still Alice

En iyi erkek oyuncu:Eddie Redmayne-The Theory Of Everything

En iyi yardımcı kadın oyuncu: Patricia Arquette-Boyhood

En iyi yardımcı erkek oyuncu: J.K.Simmons-Whiplash

Continue reading

Bana Masal Anlatma’ya Dair

bana masal anlatmaLeyla ile Mecnun kafasını her daim özleyenlerdenim! ‘Bana Masal Anlatma’ bu özlemin üzerine çok iyi geldi ama bir yandan da tekrar bir L&M mi yapsam düşüncesini de yeşertti. Oscar sürecini bir atlatalım, ilk bölümden son bölüme bir kez daha Leyla ile Mecnun izleyesim var, bakalım. :)

Leyla ile Mecnun demişken, Onur Ünlü’ye kocaman teşekkürler gönderiyorum. Burak Aksak gibi bir mizahi dehayı bizlerle buluşturduğu için. Eğri oturup doğru konuşmak gerek, Leyla ile Mecnun olmasaydı, Burak Aksak bu kadar sevilmez, takip edilmezdi.

Rıza ve Ayperi’nin aşkından yola çıkarak sıcacık bir mahalleyi anlatıyor ‘Bana Masal Anlatma’ Mahalleli sıcacık, dekorlar buram buram geçmiş kokuyor. Oldukça samimi bir film izleyeceğinizi ilk dakikalardan hissediyorsunuz. Burak Aksak hem senarist, hem yönetmen. Senarist tarafına söyleyecek tek bir sözüm yok ama yönetmenlik koltuğunda bazı eksiklikleri var. Bazı sahnelerde kopukluk hissettim ama ilk filmin günahı olmaz dedim görmezden geldim. Prodüksiyona bayıldım. Tetris, eski televizyon, yağ kutusundan saksı derken geçmişe gittim geldim. Oyuncuların ise hepsi kendi içinde birer yıldız. Olmamış denilebilecek tek bir karakter yok.

Fatih Artman ve Hande Doğandemir’in kimyası tutmuş. Rıza da Ayperi de üstlerine çok yakışmış, ilerleyen yıllar oyunculukları adına parlak geçecek eminim.

Continue reading

Oscar’a Doğru/Boyhood

boyhoodTam bir anti Boyhood’cuyum. Bunu belirterek yazıya başlayayım. Zaten tweetlerimi takip ediyorsanız bunu fark etmişsinizdir.

Boyhood, yapım aşaması bakımından diğer filmlerden farklı bir film. Yönetmeni Richard Linklater’ın tercihiyle tam 12 senede çekildi Boyhood. Bu açıdan büyük bir emek ve özveri olduğunu tabii ki kabul ediyorum ama diğer filmler de çekildiği süreler itibariyle sıfır emekle kotarılmış değil. Ki çok çok kısa sürede çekilen Whiplash, bana göre Boyhood’tan daha iyi bir film. O sebeple Akademi’nin Boyhood takıntısını anlamıyorum, anlamayacağım. Aldığı hiçbir ödüle de sevinmeyeceğim. Evet Boyhood kötü bir film değil ama abartıldığı kadar iyi bir film de değil. Ki bir sürü film arasından elenerek ilk 8’e kaldığı düşünülürse zaten kötü bir film olması beklenemez ama burada her açıdan daha iyiyi aramamız gerekir.

Continue reading

Oscar’a Doğru/Birdman

birdmanThe Grand Budapest Hotel ‘en iyi film’ Oscar’ını kazanamazsa ödülü almasını istediğim film Birdman. Birdman’i genel olarak sevdim. Kurgusu, senaryosu, oyunculukları başarılı fakat birçok eksiği de var. The Grand Budapest Hotel’den geriye düşüren de o oluyor işte. Evet The Grand Budapest Hotel’in de eksikleri var fakat Birdman’inki daha çok göze batıyor.

Continue reading